A jednak Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego.
Ustawa ta spowoduje totalny bałagan w obrocie nieruchomościami. Ustawa została podpisana, pomimo tego, iż opinie prawne sporządzone w toku prac ustawodawczych jednoznacznie wskazywały na niezgodność z Konstytucją oraz prawem międzynarodowym tej ustawy. Nawet Kancelaria Prezydenta Komorowskiego wskazywała na niekonstytucyjność tej ustawy.
Trzeba zaczekać na stanowisko Izby notarialnej, czy oni w ogóle będą podpisywać akty notarialne.
Ustawa trafi zapewne niedługo do Trybunału Konstytucyjnego, ale w międzyczasie wywoła niewątpliwe szkody. Nikt się tym jednak jak widać nie przejmuje a przecież Skarb Państwa będzie za nie odpowiadał.
{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ustawa ubezwłasnowolniła właścicieli gruntów rolnych, jednocześnie dewaluując ich wartość, jeśli dobrze rozumiem to każdy grunt nie objęty planem zagospodarowania przestrzennego, w którym to został przeznaczony na cele inne niż rolne. Co w takim razie z gruntami, którym decyzją administracyjną zostały określone warunki zabudowy?
Jak ustawa ma się do obowiązku meldunkowego, ograniczenia swobody rozporządzania własnością, ograniczenia możliwości prowadzenia działalności rolniczej w gminach, które ze sobą nie sąsiadują, co jeśli posiadam gospodarstwa rolne w trzech odległych województwach a zameldowany jestem jeszcze gdzie indziej – ni będę mógł dokupić działki?
Przy sporządzeniu aktu notarialnego rejenci będą wyrywać sobie w włosy z głów!
Też zadaje to pytanie… co z gruntami, które otrzymały decyzję administracyjną i otrzymały warunki zabudowy ?
Czy to oznacza,że od 01 stycznia 2016 nie będzie można już składać wniosków o warunki zabudowy ?
Czy ta ustawa wyklucza sprzedaż gruntów, które posiadają WZ i np: są w ewidencji oznaczone jako R IV… ?
warto może poprosić o komentarz przy dziedziczeniu gospodarstwa przez 4 spadkobierców.