Stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowych.

Paweł Gazda        12 sierpnia 2015        Komentarze (0)

Pierwszą drogą do odzyskania swej własności są postępowania o stwierdzenie nieważności. W wyniku tego postępowania można uzyskać pozytywną decyzję o tym, iż decyzja wywłaszczeniowa została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Podstawą takiego stwierdzenia są wady w samej decyzji wywłaszczeniowej, powodujące niezgodność z prawem obowiązującym w dacie wydania decyzji o wywłaszczeniu.

Pojęcie ,, rażącej wady” od 25 lat zmieniło się w orzecznictwie na niekorzyść byłych właścicieli. To co 20 lat temu było rażące, już tym rażącym nie jest obecnie.

Stało się tak dlatego, iż praktycznie do każdej decyzji i przeprowadzonego postępowania można mieć uzasadnione zarzuty, iż zaistniały określone błędy.

Stanowisko sądów jest takie, ,, jakbyśmy mieli rygorystycznie podchodzić do wad to musielibyśmy stwierdzić nieważność każdej decyzji wywłaszczeniowej”.

Dlatego też aby uzyskać zamierzony efekt uchybienie decyzji nie tylko musi być, ale musi być ono ,, rażące”.

To powoduje w sytuacji inności każdej ze spraw, iż to organ a w konsekwencji Sąd rozważa czy takie a takie określone naruszenie przepisów można uznać za rażące czy też nie. Nie każde naruszenie przepisów daje szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Podstaw nieważności są tysiące, każda sprawa jest inna choć w wielu wręcz identycznych sytuacjach wypowiadały się sądy ( często odmiennie- co umożliwia znalezienie podstaw do uzasadnienia każdego stanowiska).

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: