Czy po 1 stycznia 2016 r. możliwe będzie kupno działki budowlanej?

Paweł Gazda        26 sierpnia 2015        49 komentarzy

W czekającej na podpis Prezydenta ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego zawarto zapisy, które uniemożliwią kupno/sprzedaż działek budowlanych. Swobodne przeniesienie własności dotyczyć będzie jedynie działek budowlanych objętych planem zagospodarowania. Działek takich jest stosunkowo niewiele.

Działki, dla których nie ma planu zagospodarowania będą podlegały nowej ustawie.

Nieruchomością rolną bowiem jest w rozumieniu ustawy nieruchomość, na której może być prowadzona działalność rolnicza w tym także np. ogrodnicza, działu specjalnego produkcji rolnej.

Skoro zatem działka będzie wpisana do ewidencji gruntów jako np. rola IV klasy, notariusz będzie zmuszony przestrzegać wymogów tej ustawy.

Dopiero zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym wytyczenie budynku przez geodetę na placu budowy ( po wydaniu pozwolenia na budowę ) podlega ujawnieniu w ewidencji działki jako działki budowlanej. Dopiero z tą chwilą dla notariusza ( na pewno nie dla każdego) będzie wiadomym, iż nieruchomość utraciła swój status jako ziemi rolnej a może być traktowana jako ziemia budowlana ( może być o to trudno w sytuacji budowy na działce 0.5 ha budynku zajmującego jedynie np. 100m2).

Przed wytyczeniem budynku pomimo np. wydania warunków zabudowy, objęcia studium zagospodarowania gminy działki jako budowlanej nie mówiąc już o sytuacji, kiedy działka nie ma jeszcze wydanych warunków zabudowy, przez notariusza musi być traktowana jako nieruchomość rolna w rozumieniu nowej ustawy.  Nawet jak  działka  będzie miała 1000 m2.

To z kolei powoduje, iż nikt takiej działki budowlanej nie kupi. Żaden z rolników przecież, którym przypada ,,przywilej” kupna działki budowlanej nie będzie chciał przecież tego zrobić.

Żaden ,, mieszczuch” nie spełnia kryteriów umożliwiających mu kupno działki budowlanej co oznacza, iż nie będzie mógł kupić takiej działki.

Ustawa zawiera zdecydowanie więcęj ,,kwiatków”, które mogły by być przedmiotem opracowania, jak wprowadza się w celach  politycznych przepisy, niezgodne z konstytucją, prawem międzynarodowym i bez wprowadzania jakichkolwiek uwag prawników i legislatorów .

Co do losów ustawy o kształtowaniu  ustroju rolnego  w tym tygodniu powinien zdecydować Prezydent Andrzej Duda

{ 49 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Wrzesień 3, 2015 o 10:13

Z tego co ja wyczytałem w tej ustawie, ustawa wprowadza ustawowe prawo pierwokupu nieruchomości rolnych, przysługujące szeregowi osób oraz ANR. O prawie pierwokupu obowiązkowo będzie zawiadamiał uprawnionych notariusz przed zawarciem transakcji. W przypadku niewykonania prawa pierwokupu nieruchomość taką może nabyć dowolna osoba. Z tego wynika że sprzedaż nieruchomości się skomplikuje i wydłuży, pojawi się także ryzyko w przypadku niepowiadomienia wszystkich uprawnionych do pierwokupu, ale czy to całkiem blokuje możliwość sprzedaży nieruchomości? Natomiast takie skomplikowanie sprzedaży nieruchomości to na prawdę nic dobrego moim zdaniem i tutaj fantazja mocno poniosła ustawodawcę, gdyż prostą sprzedaż nieruchomości zamieniono w bardzo skomplikowaną i ryzykowną sprawę. Aż przychodzi mi do głowy słynne powiedzenie „socjalizm to ustrój który bohatersko zwalcza problemy nieznane w innych ustrojach” 🙂 pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Gazda Wrzesień 3, 2015 o 14:54

Tak np w ustawie prawo pierwokupu będzie miał np sąsiad ( sąsiedzi) graniczący z nieruchomością. Aby do niego skierować zawiadomienie o przysługującym mu prawie pierwokupu trzeba znać jego imię nazwisko i adres. To jest możliwe do zrobienia albowiem można pójść do Starostwa i po wykazaniu interesu prawnego ( nie w każdym starostwie to będzie możliwe) ustalić numer księgi wieczystej a potem po zwróceniu się do biura adresowego ustalić miejsce jego zameldowania, aby skutecznie zawiadomić jego i czasami kilkunastu sąsiadów o możliwości nabycia nieruchomości. ale uwaga aby skutecznie ich powiadomić trzeba im wysłać zawiadomienie nie na adres zameldowania ale zamieszkania co dzisiaj w ogromnej liczbie przypadków nie jest tożsame. Jeszcze większym problemem, który nie tylko utrudni ale wręcz uniemożliwi zawarcie umowy będzie sytuacja gdzie ktoś z sąsiadów wskazanych w księdze wieczystej nie będzie żył. To z kolei spowoduje konieczność kierowania zawiadomienia do jego spadkobierców ale dopiero oczywiście po zakończeniu sprawy spadkowej. Nawet jak to było by załatwione to trzeba ustalić i przekonać dokumentami notariusza, czy sąsiad podpada pod definicję rolnika indywidualnego. Nie mając wiedzy o sąsiedzie, musimy udowodnić, iż sąsiad jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem, lub dzierżawcą nieruchomości i ich powierzchnia nie przekracza 300 ha a dodatkowo posiada kwalifikacje rolnicze, zamieszkuje 5 lat na terenie gminy i prowadzi osobiście gospodarstwo rolne. Wszystkie te okoliczności należy wykazać w stosunku do każdego z sąsiada aby mu wysłać zawiadomienie o prawie pierwokupu albo takiego zawiadomienie nie wysyłać po stwierdzeniu, iż nie spełnia on wszystkich przesłanek kwalifikujących go jako rolnika indywidualnego. Nie wyobrażam sobie, że miałbym robić dochodzenie ile i gdzie sąsiad ma ziemi, której nie musi być nawet właścicielem a przecież dzierżawa, czy posiadanie samoistne nie figuruje w żadnym rejestrze, czy też musiałbym robić dochodzenie czy sąsiad skończył np szkołę rolniczą i gdzie po to aby okazać dyplom jej skończenia czy też robić dochodzenie ile i czy pracował w rolnictwie, a dodatkowo miałbym ustalić czy sąsiad prowadzi osobiście gospodarstwo.
W mojej ocenie tylko i wyłącznie przyprowadzenie do notariusza wszystkich sąsiadów, którzy złożyli by odpowiednie oświadczenia i przedłożyli dokumenty pozwoli stwierdzić notariuszowi kto ma a kto nie ma prawa pierwszeństwa. Czy to jest możliwe, może w niektórych przypadkach tak, i nie ma ,,rzadkich przypadków konfliktów na wsi”. Bez udziału sąsiada nawet technicznie na razie nie widzę prawnej drogi do zgromadzenia dokumentacji niezbędnej do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości rolnych

Odpowiedz

Maciek Wrzesień 9, 2015 o 22:22

Nie wiem czy dobrze rozumiem zapisy ustawy ale chyba nigdzie nie jest napisane że nieruchomość rolną może nabyć tylko rolnik indywidualny, czyli z odpowiednimi kwalifikacjami, mieszkający 5 lat w gminie itd.
Wystarczy że nabywane nieruchomości rolne powiększą gospodarstwo rolne bądź je stworzą. Czyli wymagany jest „tylko” 1 ha gruntów rolnych – gdyż minimum tyle tworzy gospodarstwo rolne.
„Parametry” rolnika indywidualnego potrzebne są przy wykonywaniu prawa pierwokupu.
Niby jest Art.15.1 mówiący o dowodach na kwalifikacje, zamieszkanie itp. ale to odnosi się do sytuacji gdy korzystamy a Art.9 np. ust. 6 pkt 1, bądź korzystamy z prawa pierwokupu.

Nie wiem czy dobrze interpretuję zapisy ustawy, natomiast oczywiście i tak uważam ją za gigantyczny bubel prawny, o czym z resztą wcześniej piszecie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Wrzesień 16, 2015 o 14:54

Witam,

Cieszę się, że poruszył Pan ten temat. Zastanawia mnie kwestia uznawania , która działka jest rolną a która nie. Starałem się dowiedzieć czegoś w urzędach. Na dzień dzisiejszy Starostwo uważa, że działka która posiada Warunki Zabudowy nie jest rolną, natomiast Urząd Gminy uważa, że działka, która posiada WZ oraz została wyłączona z produkcji rolnej przez Starostwo. Każdy inaczej to interpretuje. Myślę, że w przypadku przedstawienia u Notariusza dokumentu o wyłączeniu z produkcji rolnej problem powinien być rozwiązany.

Odpowiedz

Wojciech Wrzesień 25, 2015 o 09:21

Kończę policealne bhp zaocznie. Pracy raczej mieć nie będę, więc planowałem zakup 2-3 ha i zajęcie się jakąś hodowlą. /np. obsadzenie malinami itp./ Czy to znaczy,że przy obecnych przepisach nie będę mógł kupić ziemi z racji tego,że nie jestem rolnikiem i nie sa nimi też oi rodzice i nie moga mi jej przekazać ?
Co za paranoja !!!
Czyli mam iść na bezrobocie i po zasiłek do Pomocy Spolecznej czy może pracowac na czarno dorywczo ???
Chyba lepiej jakby tacy jak ja mogli coś robić i sami się utrzymywać.
Nie rozumiem, jak możn azabronić kupić mi ziemię kiedy chce coś robić/pracowac ?
Dlaczego może ją kupić tylko rolnik !
Czysty absud.
Rozumiem,że młodzi pochodzący z rodzin rolniczych nie będą mogli już kończyć żadnych studiów niezwiązanych z rolnictwem, tylko Akademię rolniczą? Bo należałoby to zinterpretować też w odwrotną strone – pochodzi z rodziny rolniczej – przypisany jest do ziemi do końca życia i robi na na niej do końca życia, nie ma prawa iść np. na prawo ! skoro ja nie mam prawa po bhp kupić ziemi i zająć się rolnictwem !!!
To poszerzanie bezrobocia !

Odpowiedz

kama Październik 19, 2015 o 12:47

Mam takie pytanie teść ma działkę rolną ok 2 hektarów, chce podzielić to między swoje dzieci(darowizna) na 3 działki, każda powyżej 5000m2 czy może to teraz zrobić? i czy po 2015 roku będzie mógł to zrobić (dzieci rolnikami nie są)

Odpowiedz

Adam Październik 23, 2015 o 22:47

Ta ustawa to jest totalny bubel prawny. Jeżeli jest wydana prawomocna WZ na działkę to można obecnie otrzymać pozwolenie(zgłoszenie) na budowę, zatem jest to działka budowlana… mimo,że w wypisie gruntu ma podaną np: klasa roli IV. Tysiące osób w Polsce wybudowali domy dzięki WZce…

Odpowiedz

Sylwia Lipiec 17, 2016 o 23:19

No właśnie ni. Mam działkę siedliskową, są w wz, a mimo to mój wniosek o pozwolenie na budowę wymaga wg urzędów z Wroclawia udokumentowania bycia rolnikiem oraz udokumentowania zamieszkiwania w gminie przez okres 5 la…

Odpowiedz

ania Październik 29, 2015 o 16:44

mam pytanie, chcę w przyszłym roku podzielic 3,5 ha gospodarstwo na 3 dzieci. ktore nie mieszkaja z nami. Jak to bedzie możliwe po 1 stycznia 2016 r. Bardzo mnie to martwi, bo w tym roku juz nie zdążę podzielić i przepisac. Proszę o odpowiedz.

Odpowiedz

Wiesiek Listopad 23, 2015 o 18:42

Witam,
Niestety w niczym nie moge doradzić bo mam podobny problem. Szukam, dzwonię po urzędach i nikt nic nie wie….Czy miala pani większe szczęście odemnie? Jezeli tak czy moglaby Pani podzielic się „zdobytą” informacją. Z góry dziekuje.

Wiesiek

Odpowiedz

sylwia Styczeń 17, 2016 o 16:51

Teść ma po sprawie spadkowej po śmierci teściowej swoją połowę i jedną trzecią majątku a mąż z siostrą po jednej trzecie j użytkownikiem działek rolnych wchodzących w skład gospodarstwa jest mąż on też składa wnioski i ma przyznawane dopłaty z arimr jak wyglądał by w świetle tej ustawy podział tego gospodarstwa wraz z domem i budynkami gospodarczymi ?

Odpowiedz

Krzysztof Książak Listopad 12, 2015 o 13:36

Co za bubel, tylko czekać aż zabronią rolnikom kupować mieszkania w mieście. Jestem tylko ciekawy czy takie ustawy sa z kimś konsultowane w fazie projektów czy fantazja autorów nie ma tu granic…

Odpowiedz

Asia Listopad 24, 2015 o 19:28

W 2015 roku w czerwcu kupiliśmy działkę rolną, klasa III, ale z warunkami zabudowy z 2012. Od października starostwo w Toruniu nie chce wyłączyć działki z produkcji rolnej. Mamy działkę po cenie działki budowlanej, mamy warunki, mamy projekt i adaptację – ale nic z tego! Możemy ziemniaki posadzić…

Odpowiedz

Zszok Listopad 29, 2015 o 22:33

Obrót ziemią na maxa tylko rdzenni Polacy między sobą i będzie git jak tak bardzo capy boją się Niemca !

Odpowiedz

Marian Listopad 30, 2015 o 21:41

Czy jeżeli posiadam działkę objętą w MPZP jako działka budowlana i chcę w ramach darowizny przekazać ją dziecku to dotyczą mnie przepisy omawianej ustawy?

Odpowiedz

Mateusz Marzec 15, 2016 o 23:11

Ale czy ta cala ustawa nie dotyczy działek powyzej 1h. ????

Odpowiedz

Paweł Gazda Marzec 16, 2016 o 09:42

ustawa dotyczy nawet działek 100 metrowych. Nie ma żadnego wyłączenia nawet co do mniejszych niż 1 ha działek. ( chyba że się to zmieni)

Odpowiedz

Danuta Grudzień 31, 2016 o 08:07

A co w przypadku,jeśli jest już zawarta u notariusza w 2014 roku umowa przedwstępna sprzedaży 1 ha ziemi rolnej?Termin zakupu na maj 2017,wzięty zadatek prawie cały.Co teraz? Jak to wygląda po zmianach?

Odpowiedz

Paweł Gazda Styczeń 2, 2017 o 09:32

Jeśli jest umowa przedwstępna podpisana to z uwagi na brak przepisów przejściowych nabywca musi spełnić wymogi nowej ustawy. ( może się starać np o zgodę z ANR). Oznacza to tym samym, że jak ich nie spełni nie będzie mógł dokończyć umowy a umowa wygaśnie w maju 2017r bez winy którejkolwiek ze stron. Konieczny będzie zwrot zadatku. Po ewentualnym stwierdzeniu niekonstytucyjności strony będą mogły dochodzić odszkodowania.

Odpowiedz

Danuta Styczeń 2, 2017 o 09:46

Co to znaczy ” Po ewentualnym stwierdzeniu niekonstytucyjności strony będą mogły dochodzić odszkodowania.”
Kto ma stwierdzić niekonstytucyjność i jak dochodzić odszkodowania?
Pan,który chce kupić ziemię nie jest rolnikiem,nie spełnia więc wymogów nowej ustawy.Zawierając umowę do głowy nikomu nie przyszło,że takie prawo wprowadzą.Ten Pan chce kupić a ja chcę sprzedać.

Joanna Marzec 16, 2016 o 15:58

Witam,
zastanawiam sie nad zakupem działki o pow. 2000 m2 na terenie, dla którego nie ma ustalonego MPZP. Cała działka leży w obszarze gleb klasy IIIb. Dla działki zostały uzyskane wcześniej warunki zabudowy, decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej (obszar 500 m2) oraz pozwolenie na budowę (które jednak traci ważność we wrzesniu br.). Czy w świetle omawianych zmian w gospodarowaniu gruntami rolnymi, możliwy bedzie zakup tej nieruchomości po wejściu w życie nowych przepisów oraz uzyskanie nowego pozwolenia na budowę?

Pozdrawiam
Joanna

Odpowiedz

Mariusz Kwiecień 5, 2016 o 09:10

Witam ! Posiadam działkę rolniczo/budowlana w wielkości 4600 m2. Chciałbym ja podzielić i sprzedać na działki po 1000 m2. 600 m zostawić na drogę dojazdowa. Proszę was wytłumaczcie mi to ? Nie ma możliwości sprzedaży tych działek osoba innym niż sąsiedzi ? Mam juz 2 klientów ( mieszkańcy miasta w którym mieszkam i w którym sa umieszczone te działki ) Czy jest możliwość sprzedaży im ? Pozdrawiam i działki za odp.

Odpowiedz

keis Maj 14, 2016 o 10:38

Niestety nie. Na tej dzialce możesz sobie posadzic buraki.

Odpowiedz

Patryk Kwiecień 20, 2016 o 18:00

Prawo pierwokupu mają sąsiedzi. Co w przypadku kiedy sąsiad ma ziemie rolną, ale nie jest rolnikiem?
Czy też może kupić taką działkę?

Odpowiedz

Paweł Gazda Kwiecień 26, 2016 o 09:26

Prawa pierwokupu nie mają sąsiedzi.

Odpowiedz

Mateusz Maj 3, 2016 o 20:39

Czy jeśli teraz wydzierżawię pole rolne o pow. 2 ha, to czy według nowej ustawy po 3 latach będę miał prawo pierwokupu tej działki czy dalej nie będę mógł jej wykupić na własność?

Odpowiedz

Izabela Maj 6, 2016 o 20:09

Mamy 2 działki rolne zabudowane, które w praktyce stanowią jedność poprzez takie usytuowanie zabudowań gospodarczych, że granica działek biegnie przez środek stodoły( łączna powierzchnia tych działek to 1,4 ha). Oprócz tego posiadamy ok 4,5 ha ziemi ornej.
Chcemy sprzedać działki rolne zabudowane( 1,4 ha) osobie, która jest rolnikiem indywidualnym ( w świetle nowej ustawy), ale zamieszkuje inną, nie sąsiadującą z naszą gminę.
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można sprzedać te działki?

Odpowiedz

keis Maj 14, 2016 o 10:42

Nie sprzedaż. Kupiec musi zamieszkiwać gminę w której chce kupic dzialke minimum 5 lat.

Odpowiedz

Izabela Maj 17, 2016 o 13:00

Nie , w której chce kupić,tylko w której ma ziemię.
ANR ma prawo pierwokupu, jeśli z niego nie skorzysta to nabywa ten spoza gminy.

Odpowiedz

Jarek Maj 18, 2016 o 13:26

Planuję kupić działkę, która ma oznaczenie B-RIIIa , a w MPZP jest oznaczenie 12MNi (zabudowa jednorodzinna a nawet uslugi). Sprzedawcą jest przedsiębiorca (sprzedaż jest na FV 23%). Działka ma pow. 391m2. Czy taka działkę mogę bezproblemowo kupić?

Odpowiedz

Patryk Maj 21, 2016 o 19:50

Czy ksiadz działkę kupioną od rolnika może dalej sprzedać nie rolnikowi?

Odpowiedz

Paweł Maj 24, 2016 o 20:40

Chciałem kupić dom na działce 64 arów z czego w MPZP 4ar budowlane, 9ar Las, 13 ar Łąka, 26 ar Sad, Zieleń niezagospodarowana 12ar. Jest to możliwe w świetle nowej ustawy o gruntach Rolnych? Dodam wszystkie grunty są klasy IV, nie były wykorzystywane na działalność rolniczą i nie nadają się na nią stanowią po prostu ogródek przydomowy, nie jestem rolnikiem, mieszkam w tej gminie. Jeśli nie to czy da się to jakoś obejść?

Odpowiedz

Michal Grzelak Czerwiec 7, 2016 o 18:13

Witam problem z kupnem działki 60 arów jestem sąsiadem przez plot dosłownie i z kumpelą się dogadaliśmy ze chetnie ją kupie ale teraz nasze bzdurne prawo robi dużo problemów. Pytanie czy jesli nie jestem rolnikiem mogę doprowadzić do transakcji tym bardziej że chyba nadal obowiązuje prawo pierwokupu przez sąsiada. Co i jak teraz zrobić :/

Odpowiedz

Lech Czerwiec 15, 2016 o 12:55

od 81-szego r. mieszkam i pracuje w Belgii. Niedlugo zakoncze tu prace z zamiarem powroto do kraju, gdzie jeszcze ok 4-5 lat chce pracowac jako electronic eng./ IT-knsultant (mam dobre ofery). Mam plan kupienia dzialke na wsi (kolo Stronia Slaskiego), 2,5ha z ruina poniemieckiego domu. Dzialka jest jest na sprzedaz, ale czy wg nowych przepisow moze ona zostac takiej osobie jak ja sprzedana? „Trzymalem” polskie obywatelstwo wlasnie z zamiarem powrotu do Polski na starsze lata… Czy dlatego jestem IT-elektronikiem a nie rolnikiem nie moge zamieszkac w wsi? (nb. w poblizu miejsca gdzie sie urodzilem)? Z jednej strony Panstwo Polskie zacheca nas (Polonie) do powrotu do ojczyzny (bo mamy „kase” i sa wsrod nas wysokiej klasy specjalisci), a z drugiej strony az takie absurdy!!! Chyba jeszcze tu troche popracuje i kupie sobie cos we Francji jak Polska jest az tak goscinna… pozdrawiam, Lech

Odpowiedz

Małgorzata Anna Szlachta Lipiec 15, 2016 o 14:01

Dzień Dobry,
Jestem zainteresowana kupnem 2-hektarowej działki która ma pozwolenie na budowę domu. Czy ja tą działkę mogę kupić w obliczu nowej ustawy? Nie mieszkam w tej okolicy i nie zamierzam tam mieszkać zanim nie wybuduję domu na tej działce. Planuję założyć małe samowystarczlne gospodarstwo rolne, ale obecnie nie mam uprawnień rolniczych ani żadnego rolniczego wykształcenia, ale to nie powwino mieć chyba wpływu na ten zakup jeśli zakup jest możliwy?
Pozdrawiam, MA Szlachta d’Araille

Odpowiedz

Michał Lipiec 20, 2016 o 01:18

Witam

Znalazlem siedlisko na wsi działka okolo 4800m2, Dom 90m2, Jak można kupić taką nieruchomość? Ja jestem z miasta i mam chęć się przeprowadzić na wieś, ale nie wiem czy będzie to możliwe, proszę o odpowiedz.

Odpowiedz

sylwia Sierpień 1, 2016 o 09:56

Mam działkę budowlaną, z pozwoleniem na budowę, rozpoczętymi pracami ziemnymi i wytyczeniem budynku przez geodetę. Działka ma 800 m2 , leży na terenie wiejskim. Czy według nowej ustawy nie sprzedam już tej działki jako budowlanej? Drugie pytanie, chciałabym kupić działkę 1000 m2 budowlaną w innym miejscu, mam rozumieć, że nie wybuduję na niej domu? p.s. nie jestem rolnikiem, mieszkam w mieście.

Odpowiedz

Rafał S Sierpień 10, 2016 o 19:09

Witam.
Za pół roku będę miał na sprzedaż 5 działek na peryferiach 20 tysięcznego miasta, które posiadają warunki zabudowy, a obszar jest w planie zagospodarowania przeznaczony na zabudowę.
Chciałem je sprzedać już wcześniej, ale postanowiłem doprowadzić do nich wodę i kanalizację i w tej chwili czekam na rozpoczęcie robót.
Czy zatem mogę spodziewać się wzrostu cen w związku z nową ustawą?

Odpowiedz

Gosia Sierpień 11, 2016 o 12:18

A teraz chcą jeszcze zmienić prawo co do zakupu działek

Odpowiedz

NAta Sierpień 12, 2016 o 11:59

Fajne jest to, że kupno działki budowlanej jest w tym momencie prostsze niż kiedyś, ale niestety niedługo chcą to zmienić 🙁

Odpowiedz

Anna Sierpień 15, 2016 o 13:18

Jak to jest w przypadku dzialek ‚mieszanych’. Mam taka, ponad 3tys m2, gdzie czesc gruntow ma klase IVb, V oraz LIV (rozumiem, ze laka). Jest plan zagospodarowania przestrzennego I w wypisie dzialka ma symbol ‚M’ – rozumiem, ze pod zabudowe mieszkalna.

Odpowiedz

Katarzyna Wrzesień 28, 2016 o 13:22

Witam. Mam 25 lat mieszkam na wsi. Chciałabym kupić działkę budowlaną 16 arów. Nie posiadam żadnej innych gruntów na własność. Chciałbym wybudować tam dom. Nowy budynek. Na tej działce kiedyś stał dom natomiast teraz już nic tam nie ma tylko krzewy. Czy jest to możliwe? czy muszę mieć powyżej 0,5 ha? Nie jestem też rolnikiem.
proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Gosia Październik 25, 2016 o 12:01

Mi się podoba ta kwestia dotycząca pierwokupu u osób, które dzierżawią działkę. Moim zdaniem całkiem sensowny punkt

Odpowiedz

gość Styczeń 23, 2017 o 14:49

Witam. Moja mama jest emerytowanym rolnikiem, ziemię sprzedali razem z tatą 20 lat temu gdy przechodzili na emeryturę. Zostawili sobie 60 arów działki na której stoją 2 budynki mieszkalne i 3 gospodarcze. Póki mama żyje opłaca podatek gruntowy, ale po jej śmierci gmina narzuci podatek z metra za każdy budynek, cena będzie kosmiczna. A dziedziczyć wszystko będę ja, jej córka. Rozpatrywałam kupić od sąsiada 0,5 h, żeby kiedyś całość wynosiła więcej niż hektar, ale teraz nie wiem co zrobić, czy tak mogę, jak to się ma do nowej ustawy. Wykształcenie mam pedagogiczne.

Odpowiedz

Agnieszka Kwiecień 14, 2017 o 21:03

Witam, bardzo proszę o pomoc czy jest jakieś wyjście z mojej sytuacji. Podpisałam umowę przedwstępną na nabycie nieruchomości składającej się z trzech działek, wszystko w jednej Księdze Wieczystej. Dwie działki są budowlane ( na jednej z nich stoi dom), a jedna rolna. Łączna powierzchnia 8000 mkw (działka budowlana 3300 mkw,a reszta czyli 4700 mkw to rolna), biorę na to kredyt hipoteczny (umowa już podpisana). Bank nie widział problemu i wydał decyzję pozytywną na zakup takiej nieruchomości, objętej jedną księgą wieczystą. Natomiast notariusz robi problem i nie chce dopuścić do podpisania takiej umowy. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Odpowiedz

Robert Maj 16, 2017 o 09:16

Witam.
Chcę kupić działkę 1500m2 rolną z pozwoleniem na budowę. Nie jestem rolnikiem. Czy będzie możliwe przepisanie tego pozwolenia na mnie? Czy może lepiej by był0 żeby rolnik zrobił chociaż fundamenty?
W urzędzie w wydziale geodezji i architektury mi nie odpowiedzieli 🙁

Odpowiedz

Gość Sierpień 2, 2018 o 09:00

Wszystko zmierza do jeszcze większej biurokracji budowalno-geodezyjnej. To mnie strasznie smuci…

Odpowiedz

Paweł Gazda Styczeń 4, 2017 o 09:39

W trybunale konstytucyjnym jest sprawa dotycząca ustawy o ziemi. Jeśli TK stwierdzi niekonstytucyjność danego przepisu dotyczącego Pani to jeśli wykażecie szkodę tj. ile straciliście to wtedy będziecie mieli roszczenie do Skarbu Państwa

Odpowiedz

Danuta Styczeń 4, 2017 o 11:06

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.Marne szanse przy obecnym TK…Pozdrawiam i życzę dobrego Nowego Roku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: