Dekret Rolny według Prawa i Sprawiedliwości

Paweł Gazda        14 kwietnia 2016        17 komentarzy

Senat wczoraj uchwalił ustawę o obrocie rolnym z drobnymi zmianami, które zostały przyjęte przez Sejm.

Tym samym ustawa wejdzie w życie w kształcie praktycznie pierwotnym co oznacza, iż obrót nieruchomościami zostanie faktycznie zablokowany.

Dekretem Bieruta zabrano własność milionów hektarów, pałaców ziemiaństwu, teraz odebrano choćby namiastkę rekompensaty, jaką było nabycie za 100 % przecież wartości swego dawnego zrujnowanego pałacu, dworu, swej nieruchomości.

Dekretem Bieruta odebrano własność ziemiaństwu, obecnym dekretem faktycznie odebrano własność każdemu, kto posiada jakąkolwiek nieruchomość.

Wprowadzono ograniczenie poniżej działki 0,300 ha co oznacza, że takie działki do tej powierzchni będą mogły być przedmiotem swobodnego obrotu, działki powyżej tej powierzchni już nie. Ustawa nie będzie dotyczyła też działek z wydanymi warunkami zabudowy, nie będzie dotyczyła działek do 0,5 ha zabudowanych domami jednorodzinnymi, budynkami nie służącymi do produkcji rolnej. Nie dotyczyć także będzie działek objętych mpz pod cele nie rolne.

Wszystkie inne nieruchomości w Polsce około 80% powierzchni kraju będzie podlegało nowej ustawie. Każdy z właścicieli tych nieruchomości nie będzie mógł swej nieruchomości sprzedać za obecną cenę rynkową.

Każdy z właścicieli zatem tych nieruchomości straci od około 20% do 90% ceny w porównaniu z dzisiejszymi realiami rynkowymi. ( nieruchomość objęta w studium zagospodarowania gminy pod teren budownictwa wielomieszkaniowego i zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami przez rzeczoznawców wyceniana już jest jako ziemia budowlana i warta np. 1000 zł. za metr, nie będzie mogła być przedmiotem obrotu- taką ziemię będzie mógł kupić jedynie rolnik).

Każdy z 35 milionów Polaków nie będzie mógł kupić działki powyżej 0,300 ha. Żaden z inwestorów nie będzie mógł zainwestować w ziemię.

Tym samym żaden rolnik i żaden właściciel nieruchomości nie zarobi na  sprzedaży.

Zgodnie z naszą Konstytucją oraz Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, każde ograniczenie własności stanowi wywłaszczenie, jeśli następuje wywłaszczenie to trzeba zapłacić odszkodowania.

Jeśli by do tego doszło problem z dekretem Bieruta i wszelkimi roszczeniami reprywatyzacyjnymi byłby niczym ze skalą ewentualnych roszczeń z tytułu obecnej ustawy,  ale  to  będzie  problem kolejnych  wybrańców  narodu.

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika kwiecień 14, 2016 o 16:30

Tak się zastanawiam… A gdyby właściciele parohektarowych działek podzielili je na mniejsze po 0.3 ha, to czy mogli by uciec przed ową ustawą?( choć wiadomo, to nie byłaby miła ucieczka-podziały działki to bardzo droga „zabawa”, nie wiadomo czy warta świeczki) . I kolejna bardzo ważna rzecz, może panikuję ( mam nadzieję ) ale tekst ustawy mówi o ” o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.” O powierzchni MNIEJSZEJ…Działki rolne muszą mieć min. 0,3 ha – nie mogą być zatem mniejsze (pomijam przypadki z warunkami zabudowy i bardzo kosztownym ewentualnym podziałem). Czy to jest Pana zdaniem zamierzone sformułowanie?Może szukam dziury w całym, ale widzę różnicę między słowem „do” a ” mniejszej niż”…

Odpowiedz

Waldi kwiecień 27, 2016 o 12:59

Rolnik, nie może dzielić działek rolnych na mniejsze niż 0,3ha , ponieważ jak Pani sama napisała działka rolna musi mieć powyżej 0,3ha. Ustawa wprowadza też inne ograniczenia jesli chodzi o podział gospodarstwa.
Na dzień dzisiejszy, po wejściu ustawy w dniu 01 maja 2016r. sprzedaż prywatnej ziemi rolnej o powierzchni wiekszej niż 0,3 ha będzie na wolnym rynku praktycznie niemożliwa. Sprzedaż ta będzie możliwa jedynie rolnikowi zamieszkującemu tą samą gminę, Agencji lub związkowi wyznaniowemu. Z tym, że w przypadku sprzedaży rolnikowi z tej samej gminy prawo pierwokupu będzie miał Skarb Państwa.

Odpowiedz

Magda maj 5, 2016 o 09:47

O jakich innych ograniczeniach dotyczących podziału gospodarstw Pan pisze?

Odpowiedz

Monika kwiecień 14, 2016 o 16:39

Co do roszczeń – słyszałam, że wyłączenie spod ustawy związków wyznaniowych wbrew pozorom nie ma być udogodnieniem dla kleru, a otwarciem furtki dla lobby żydowskiego z którym jak ptaszki ćwierkają jest związany nasz rząd. Czy to Pana zdaniem teoria spiskowa, czy może być coś na rzeczy?

Odpowiedz

Magda kwiecień 16, 2016 o 14:56

Przez jakiś czas była mowa, że nawet rolnik indywidualny będzie mógł kupić tylko ziemię w gminie zamieszkania. Czy to przeszło w ostatecznej wersji ustawy? Czytałam komentarze prasowe, z których wynika, że rolnik będzie mógł kupować ziemię gdziekolwiek.

Odpowiedz

Magda kwiecień 18, 2016 o 16:55

Czy rolnik po nabyciu ziemi od osoby prywatnej będzie mógł ją od razu przekazać dziecku, bez zachowania 10-letniego okresu odobistej uprawy?

Odpowiedz

Ola kwiecień 19, 2016 o 11:15

A co z gruntami rolnymi, które deweloper już zakupił, ale nie uzyska pozwolenia na budowę przed 1 maja 2016 r? Czy wchodzą pod reżim nowej ustawy?

Odpowiedz

Paweł Gazda kwiecień 19, 2016 o 12:07

Jeśli deweloper kupił za 100 milionów złotych działkę o powierzchni 0.3100 ha przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i nie ma ważnych warunków zabudowy, to po 1 maja będzie mógł sprzedać tą działkę rolnikowi z spod Mławy lub Kościołowi. Rolnik spod Mławy jak kupi tą działkę za 100 milionów to będzie zobowiązany przez 10 lat sadzić buraki na tej działce. Jak tego nie zrobi to ANR wystąpi do sądu o odebranie mu tej ziemi za cenę rynkową tj. za cenę ziemi rolnej. Taka nieruchomość bowiem stanowi nieruchomość rolną w rozumieniu ustawy. Po zapłacie po 5 zł. za metr i wpłacie 15005 zł. ( piętnaście tysięcy pięć złotych ) ANR będzie właścicielem tej działki.

Odpowiedz

rafal chmielewski kwiecień 25, 2016 o 00:02

To jakaś paranoja…

„Jeśli by do tego doszło problem z dekretem Bieruta i wszelkimi roszczeniami reprywatyzacyjnymi byłby niczym ze skalą ewentualnych roszczeń z tytułu obecnej ustawy, ale to będzie problem kolejnych wybrańców narodu.”

… czyli w sumie nas wszystkich, bo na odszkodowania każdy z nas będzie musiał się złożyć…

Pozdrowienia Panie Mecenasie!
Rafał 😉

Odpowiedz

Marcin kwiecień 20, 2016 o 19:22

Witam.A co w takiej sytuacji?
Posiadam działkę rolną około 3.5 ha, 2 lata temu była podzielona geodezyjnie na 13 mniejszych czyli : kilka 3000 m2, reszta powyżej 3000 m2. Na działce jest wytyczona geodezyjnie także droga, każda działka posiada wydane warunki zabudowy: budyniek mieszkalny z garażem w bryle itp. Kiedyś nie było możliwości podzielenia działek na mniejsze niż 3000 m2, dlatego wszystkie są powyżej tej wielkkości. Po 30 kwietnia prawo zmienia się, czyli będzie możliwa sprzedaż działek tylko poniżej 3000 m2. Czy prawo może działać wstecz? Czy będę normalnie mógł je sprzedać czy już nie? Wspomnę jeszcze raz że każda z nich posiada warunki zabudowy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol kwiecień 25, 2016 o 22:31

Witam,
jestem właścicielem ponad ha ziemi rolnej z wydanymi warunkami zabudowy na taka powierzchnię, więc w związku z Pana wskazaniem, iż „Ustawa nie będzie dotyczyła też działek z wydanymi warunkami zabudowy” to rozumiem, iż taki grunt można „swobodnie” sprzedać? Czy jednak skoro to powierzchnia większa niż 0,30 ha to jednak nie?
Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Odpowiedz

Karol kwiecień 26, 2016 o 08:39

Witam,
w odniesieniu do powyższej wypowiedzi Pana Pawła jaka będzie sytuacja prawna, jeśli jestem właścicielem działki ROLNEJ o pow. 1,20 ha i na tą działkę mam wydaną DECYZJĘ O WARUNKACH ZABUDOWY, czy więc w odniesieniu do stwierdzenia „Ustawa nie będzie dotyczyła też działek z wydanymi warunkami zabudowy” będę mógł „swobodnie” sprzedać taką działkę, czy jednak w związku z tym, iż jej powierzchnia jest większa niż 0,30 ha będzie to wykluczone?
Liczę na odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

mateusz maj 10, 2016 o 09:56

Szanowny Panie Mecenasie,
Czy aby na pewno dekretem Bieruta zabrano pozbawiono własności polskie ziemiaństwo?
Zawsze wydawało mi się, że to dekrety PKWN o:
(i) reformie rolnej i
(ii) reformie leśnej
pozbawiły własności ziemiaństwo.
Dekret Bieruta (tzw. dekret warszawski) zmierzał przecież do komunalizacji mienia, które znajdowało się w granicach administracyjnych m.st Warszawy (po spełnieniu odpowiednich przesłanek wskazanych w przepisach dekretu), więc prędzej bym powiedział, że był wymierzony w mieszczaństwo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Gazda maj 10, 2016 o 13:08

Dekret o Reformie Rolnej czy dekret Warszawski wydane zostały za władzy panowania Prezydenta Bieruta dlatego też i jeden i drugi potocznie nazywany jest dekretem bieruta

Odpowiedz

Pan Jan maj 11, 2016 o 13:08

Witam Czy wszystkie działki o powierzchni powyżej 3000 są zakazane do obrotu bo jest już maj a powyżej w starym tekście z kwietnia pisało że cytuje:
Wprowadzono ograniczenie poniżej działki 0,300 ha co oznacza, że takie działki do tej powierzchni będą mogły być przedmiotem swobodnego obrotu, działki powyżej tej powierzchni już nie. Ustawa nie będzie dotyczyła też działek z wydanymi warunkami zabudowy, nie będzie dotyczyła działek do 0,5 ha zabudowanych domami jednorodzinnymi, budynkami nie służącymi do produkcji rolnej. Nie dotyczyć także będzie działek objętych mpz pod cele nie rolne.
Czy to powyżej jest aktualne bo już jest Maj
Czy moge kupić posiadłość o nazwie Gospodarstwo rolne o powierzchni 3500 bez zasiewów- trawnik bez budynków świadczących o produkcji rolnej , bez stodoły obory itp -jest tylko garaż i budynek na składowanie opału. Dziękuję

Odpowiedz

Wojciech lipiec 12, 2016 o 21:49

Witam
Posiadam działki budowlane, jedna obok drugiej o powierzchni 0,2373 i 0,2346 ha.
Chcę się zamienić z sąsiadem, który ma również działki budowlane.
Czy ustawa z 01.05.2016 mnie także obejmuje?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof wrzesień 20, 2016 o 23:31

Tak się składa, że mam propozycję kupna dwóch sąsiadujących ze sobą działek rolnych (od jednego właściciela), każda o powierzchni ok 0.16ha (w sumie ok 0.32ha).
Dla tych działek można uzyskać warunki zabudowy pod dom jednorodzinny. Zresztą wszystkie sąsiednie działki na całej ulicy są zabudowane na takiej zasadzie (brak MPZP).

Moje pytanie dotyczy możliwości zakupu tych dwóch działek. Czy obecnie obowiązująca ustawa reguluje taką sytuację gdy ktoś chce kupić dwie mniejsze działki których suma powierzchni przekracza jednak te 0.3ha?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: