nowela ustawy rolnej

Paweł Gazda        12 lipca 2016        5 komentarzy

W sejmie  uchwalono  nowelę  ustawy  rolnej.   Nie  jest ona  przełomowa.  Uchylono  ograniczenia  w  zakresie  hipotek co  oznacza, iż  odblokowano możliwość uzyskania  kredytu na  budowę  domu  co  było niemożliwe  po  dniu 1  maja 2016r.   Nie  zdefiniowano  na nowo  definicji nieruchomości  rolnej.  Nie  umożliwiono  zawarcia  na  starych zasadach umów  osobą, które  miały  podpisane  umowy przedwstępne.   Nie  zwiększono  powierzchni działki, która  może  być  swobodnie  sprzedawana.   Teraz  ustawa  jest  w  senacie,  ale  zmian  raczej nie  będzie.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Lipiec 13, 2016 o 07:20

Ustawa została również skierowana do TK, przez RPO.

Odpowiedz

Krzysztof Lipiec 13, 2016 o 13:16

Popsuć coś, żeby potem to naprawić – to jest biznes!
A kasa (podatników) płynie…

Odpowiedz

Adam Sierpień 8, 2016 o 21:10

Witam,
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu dodaje post ale chciałbym się dowiedzieć czy kupując działkę siedliskową 35 arów, po wybudowaniu na niej domu nadal będzię obowiązywał 10 letni zakaz sprzedaży zakupionego gruntu po wejściu w życie ustawy (działka zakupiona w tym miesiącu).

Odpowiedz

wiesław Sierpień 19, 2016 o 17:19

Dzień dobry.
Myślę jednak, iż o wiele większe ograniczenia wynikają z przepisów dotyczących obrotu gruntami „rolno\leśnymi”. Np. zniesienie współwłasności (podział majątku po rozwodzie). Istnieje bowiem ryzyko, że Lasy Państwowe przejmą taką nieruchomość, jak nadarzy im się okazja tj. podział majątku. Jak to „ugryźć” , żeby nie ryzykować ?.Jest szansa na „nowelę” ?. Pozdrawiam Wiesław

Odpowiedz

aga Wrzesień 3, 2016 o 15:45

W październiku 2012 kupiłam 5800 mkw działkę rolną nad rzeką Bzurą.
To było moje marzenie – własny domek nad samą rzeką.
W wypisie z Rejestru Gruntów w kolumnie pt. „Określenie konturów – uzytków i klas gleboznawczych” jest wpis Uż. rolne zabudowane B-RVI – 0,1800 ha.
Czy na tej podstawie mogę składać wniosek o wydanie zgody na budowę domu letniskowego?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: