Prawo pierwszeństwa – nowa ustawa o ustroju rolnym

Paweł Gazda        07 sierpnia 2015        Komentarze (0)

Na ostatnim posiedzeniu sejmu posłowie odrzucili poprawkę senatu przywracającą odebrane przez sejm byłym właścicielom prawo pierwszeństwa nabywanych gruntów zabranych w  ramach reformy rolnej. Oznacza to,  że byłych właścicieli pozbawiono możliwości zakupu swych dawnych nieruchomości za 100% wartości, pomimo wielu opinii prawnych w tym także pochodzących od byłego Prezydenta Bronisława Komorowskiego o niekonstytucyjności takiego uregulowania.

Ustawa trafi teraz do nowego już prezydenta. Zobaczymy czy nowy ,, strażnik konstytucji ” faktycznie nie będzie podpisywał ustaw ewidentnie niezgodnych z Konstytucją, czy też będzie wprowadzał ustawy, które nie mają nic wspólnego z demokracją i Państwem prawa.

W mojej ocenie poszczególne przepisy tej ustawy w 60% są niezgodne z Konstytucją a co najmniej wątpliwe konstytucyjnie. Na rozstrzygnięcie w przedmiocie konstytucyjności o ile nie zrobi tego Prezydent, będzie trzeba zaczekać aż ewentualni uprawnieni będą składać skargi konstytucyjne.

W tym czasie o ile ustawa wejdzie w życie dochodzić będzie do szeregu zdarzeń prawnych, co nas prawników powinno cieszyć, albowiem umożliwi nam dochodzenie milionowych, miliardowych roszczeń.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: