Ustrój rolny jeszcze masz ostatnią szanse może kupisz/sprzedaż swoją ziemię

Paweł Gazda        10 sierpnia 2015        3 komentarze

W związku z nową  ustawą o  kształtowaniu ustroju rolnego w internecie znalazłem ofertę last-minute dotyczącą ziemi rolnej.

http://otodom.pl/oferta/dzialka-rolna-1-05-hp-krus-last-minute-ID2Hf7V.html#

Polecam zastosowanie  tej metody  wszystkim rolnikom  i  osobom, które  mają  podobne   działki  (bez  względu  na  obszar ustawa  dotyczy także  działek  budowlanych,  przemysłowych).

Polecam też  przedsiębiorcom, którzy  chcą  się  budować i postawić np.  fabrykę.  Po 1 stycznia 2016  nie będzie to możliwe.

Jedynie korporacja rolników, będzie mogła kupić ziemię pod fabrykę, hotel, albo osiedle mieszkaniowe.

Jeśli chcesz sprzedać/lub kupić działkę budowlaną to jest to ostatni moment na to.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jerzy Kazek sierpień 14, 2015 o 09:32

Witam.
Dziękuję za zauważenie mojej oferty.
Co Pan myśli o nowej ustawie?
pozdrawiam Jerzy Kazek

Odpowiedz

Paweł Gazda sierpień 14, 2015 o 12:37

W mojej ocenie wobec wymogu przedstawienia przez nabywcę dokumentów potwierdzających uprawnienia rolnicze stanowiących załącznik do umowy oraz wobec koniecznego przedłożenia dokumentu z gminy o zamieszkaniu ( a nie zameldowaniu ) przez 5 lat oraz oświadczeniu o prowadzeniu działalności rolniczej powoduje sytuację, iż grunt który jest wpisany do ewidencji gruntów i budynków w Starostwie Powiatowym nie będzie mógł być sprzedany w wolnym obrocie innej osobie niż rolnik, który spełni warunki ustawowe. ( tak więc nie każdy rolnik je spełni).
Nieruchomością rolną w rozumieniu ustawy jest nieruchomość na której może być prowadzona działalność rolnicza. Taka działalność może być zatem prowadzona nawet na działce 1000 metrowej, nie mówiąc o większych. Możliwości prowadzenia działalności rolnej nie zmienia np fakt, iż ziemia jest w studium zagospodoarowania gminy przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną czy przemysłową. Aby kupić działkę budowlaną o takim przeznaczeniu w studium trzeba będzie wykazać kwalifikacje rolnicze. Także tereny, na które dzisiaj można bez żadnego problemu uzyskać warunki zabudowy nie będzie można sprzedać nikomu oprócz rolnika.
Ustawa nakłada sankcję nieważności na zawarcie umowy z naruszeniem przepisów ustawy. Myślę że nawet rolnikowi, który spełnia wszelkie kryteria ustawowe i będzie chciał kupić grunty w Warszawie i tam prowadzić swoje gospodarstwo nie będzie miał łatwo znależć notariusza, który podpisze mu umowę.

Odpowiedz

Ewa styczeń 10, 2016 o 19:50

Zastanawiam się czy nowa ustawa nie narusza praw obywatelskich określonych Konstytucją ( art 32 ust.1 oraz art 52 ust.1). Bowiem ograniczenie wynikające z tej ustawy w głównej mierze dotyczy osób, które chciałby zmienić swoje miejsce zamieszkania z miasta ( tak jest w moim przypadku) na wieś- jest to praktycznie niemożliwe. A co z osobami ze wsi, które bez problemu mogą migrować do miast, osiedlać się w nich. Zatem w moim przekonaniu ustawa ogranicza mieszkańcom miast swobodę w wyborze miejsca zamieszkania i pobytu. Nie jestem prawnikiem, ale czytając ustawę oraz przekładając ja na dotychczasowe realia, uważam, że prawa obywateli ( w szczególności miast) zostały tą ustawą zdeptane.Nie wiem czy ktokolwiek zaskarżył tą ustawę do TK .Może warto by było. Ja osobiście będę w tej sprawie chciała napisać do Rzecznika Praw Obywatelskich

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: