Jakie nieruchomości podlegają nowej ustawie o ustroju rolnym?

Paweł Gazda        14 października 2015        7 komentarzy

Otrzymałem od was wiele następujących zapytań w takim powiedzmy stanie faktycznym:

  1. Mam działkę 0,4000 ha i nie ma planu zagospodarowania.
  2. Mam działkę 2 ha i nie ma planu zagospodarowania.
  3. Mam działkę 8 ha i jest objęta studium pod zabudowę przemysłową.
  4. Mam działkę 0.1000 metrów stojącą między domami jednorodzinnymi, nie mam warunków zabudowy ale to formalność.
  5. Mam działkę o powierzchni 0.2000 metrów i wydane są warunki zabudowy.
  6. Mam działkę o powierzchni 0.8000 metrów, wydane mam warunki zabudowy i wydane pozwolenie na budowę domu o powierzchni w parterze 100 metrów, ale jeszcze nie zacząłem budowy.
  7. Mam działkę o  powierzchni  0,9000 metrów  objętą mpz  pod  cele  rolne.

Pytanie wasze  jest następujące:

    ,,Czy będę mógł po wejściu w życie ustawy o ustroju rolnym sprzedać tak jak teraz te w/w nieruchomości i z czego to wynika ?”

Na to pytanie w toku prac nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego  nikt nie odpowiedział. Wydaje się, iż każdemu obywatelowi należne jest rzeczywiste wytłumaczenie działań ustawodawczych. Każda bowiem ustawa jednym daje, innym zabiera. Należy jednak ocenić skutki wejścia danej ustawy w życie.

Należy także  przekazać  opinii  publicznej   rzeczywisty  efekt  ustawy.

Tak więc:

zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ilekroć w ustawie jest mowa o:

nieruchomości rolnej – należy przez to rozumieć nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.

Zgodnie z art 46 ( 1) kodeksu cywilnego nieruchomością rolną ( gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie, w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej nie wyłączając produkcji sadowniczej i rybnej.

,,Czy można prowadzić działalność sadowniczą na działce np. 0,5 ha czy działalność rolną w dziale specjalnym produkcji rolnej np. produkcja papryki, pomidorów?”

Opodatkowane podatkiem z działów specjalnych produkcji rolnej są np. dochody z działalności z produkcji kwiatów ozdobnych w szklarniach powyżej 25 m2.

   ,,Czy zatem można prowadzić działalność rolną np. na działce 100 metrów kwadratowych?”

Myślę, że pewnie tak, skoro np. postawienie szklarni na takiej działce podlega już podatkowi. Prowadzenie działalności sadowniczej, ogrodniczej ( w szklarniach) na działce np. 0.3000 metrów, czy 0.8000 metrów jest jak najbardziej możliwe a uzyskanie np. z 8 szklarni po 100 metrów zajętej pod produkcję papryki dochodu przez wytwórcę większego niż średnia krajowa nie stanowi żadnego problemu.

    ,,Czy zatem te nieruchomości  w pkt 1-7  podpadają  pod nową ustawę  o ustroju  rolnym  a  tym  samym  nie  ma  możliwości  ich  sprzedaży co  skutkuje  tym, iż  są one  faktycznie  bezwartościowe?”

c.d.n.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kamil Październik 14, 2015 o 15:26

Jesteśmy na dwa tygodnie przed wyborami, epicentrum kampani wyborczej, czy ktokolwiek w mediach „mainstreamowych” krytykuje „ustawodawcę” za takie kwiatki i buble prawne? Czy kogoś to oburza? Nie, łatwiej obiecać gruszki na wierzbie lub zmieszać kogoś z błotem. Wniosek? nie będzie lepiej. Z góry przepraszam za dygresję polityczną 🙂

Odpowiedz

Bartek Październik 19, 2015 o 23:47

Czy będzie można kupić po 1 stycznia 2016r nieruchomość rolną o powierzchni mniejszej niż 1ha?

Odpowiedz

Sebastian Luty 26, 2016 o 14:14

Co w takim razie z siedliskami. Działkami zabudowanymi, najczesciej o powierzchni gruntów ponizej 1 ha. Gdzie w klasyfikacji gruntów odznaczone sa jako budynki na roli. Czy ich obrót takze zostanie ograniczony_

Odpowiedz

Grażyna Luty 26, 2016 o 22:27

Wydaje mi się.że nie będzie takich ograniczeń.Kiedys już tak było że sprzedajac działke rolną nie bedącą gospodarstwem rolnym zawierało sie tzw.umowę notarialną pod warunkiem.Agencja miała 30 dni na podjęcie decyzji o skorzystaniu z prawa pierwokupu.Po tym terminie notariusz sporządzał ostateczna umowę kupna .Przypuszczam że teraz też będzie taka forma zbycia siedliska.Gorzej jak siedlisko będzie miało powierzchnię powyżej 1 ha.

Odpowiedz

Gośka Luty 15, 2017 o 17:28

Witam. Razem z mężem chcemy kupić dom wraz z działką o powierzchni 84arow. Czy jako nierolnik możemy kupić taką nieruchomość? A jeśli nie to gdzie ,do kogo mamy się udać z takim zapytaniem???? Z góry dziękuję za odpowiedź😀

Odpowiedz

Marcin Marzec 14, 2017 o 19:58

Witam.
Mam problem ze swoją działką. Działka jest w jednym z największych miast. Ma niecałe 4 tys metrów. Jest to działka rolna, przynajmniej podatek płacę od zawsze rolny, aczkolwiek jak wziąłem niedawno wypis z rejestru gruntów to tam 1200 metrów jest oznaczone jako B, a 2800 jako R-IIIA. Na tej działce stoi dom mieszkalny, oraz budynki gospodarcze – garaż, jakies komórki etc. Czy mogę to obecnie bez problemów sprzedać? Notariusze z którymi rozmawiałem boja się to tknąć, bo twierdza że ustawa jest nieprecyzyjnie napisana i sąd KW może to cofnąć. Chcą pisma od ANR że ustawa tego nie obejmuje. Jak dzwoniłem do ANR to mi powiedzieli że według nich to powinno być traktowane jako siedlisko, ale na piśmie nic nie dostałem, powiedzieli żeby poszukać sobie takiego notariusza który to podpisze. Wszyscy umywają ręce. Nie ma MPZP ani nie było przed wejściem ustawy wydanych WZ.
Z góry dzięki za odpowiedź

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 28, 2017 o 21:55

Hej Marcin mam identyczną sytuację. Czy moze cos się w tej kwesti u Ciebie zmienilo Pozdrawiam Piotr

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: