Konsekwencje ustawy o ziemi w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich

Paweł Gazda        26 lutego 2016        13 komentarzy

W związku z zamiarami  wprowadzenia nowej ustawy o ustroju rolnym i faktycznym wywłaszczeniem nieruchomości rolnych przez Państwo, Rzecznik Praw Obywatelskich postanowił wystąpić do Pani premier ze swym stanowiskiem, zbieżnym z tym wszystkim o czym dotychczas pisałem.

Warto poczytać, aby wiedzieć co czeka kilka milionów Polaków za kilka miesięcy:

https://www.rpo.gov.pl/Do_PRM_ws_ksztaltowania_ustroju_rolnego.pdf

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

emil Luty 27, 2016 o 15:56

Ustawę mógłby zablokować Trybunał Konstytucyjny o ile by istniał..

Odpowiedz

emil Marzec 4, 2016 o 12:05

Projekt ustawy –
„Art. 2a. 1. Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik
indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej.
3. Przepis ust. 1 nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej:
1) przez:
a) osobę bliską zbywcy
Art. 2b. 1. Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić
gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co
najmniej 10 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby
fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.
– to by znaczyło ze jak ktos kto nie jest rolnikiem dostanie w spadku ziemie to musi ją uprawiac 10 lat ??

Odpowiedz

emil Marzec 4, 2016 o 12:49

cd nie chodzi mi o spadek a o kupno od krewnego ?
4. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podmiotów, o których mowa w art. 2a ust. 3
pkt 1 lit. b i c,

Odpowiedz

izabela Marzec 8, 2016 o 00:44

Projekt ustawy nie przewiduje zakazu zbycia nieruchomosci rolnych przez 10 lat dla gruntow nabytych w agencji rolnej na przetargu nieograniczonym.
Obowiazuje tylko w obrocie prywatnym.
Zwolnienie gruntow do 1 ha to przywilej dla gruntow wylacznie panstwowych.
Slowa min jurgiela cyt. Skonczy sie nabywanie gruntow przekwalifikowywanie i sprzedawanie z zyskiem.
Teraz tylko panstwo bedzie przekwalifikowywac grunty i sprzedawac je drozej a pieniadze zostana przeznaczone na cele publiczne.
Chce zwrocic uwage ze slowo spekulacja dotyczy wylacznie obrotu prywatnego.Agencja rolna kiedy spekuluje nazywa to ochrona ziemi rolnej.
Czy w naszym ustawodawstwie jest mozliwe zakazanie obrotu prywatnego aby stworzyc dogodne warunki dla obrotu panstwowego?
Czy idac tym tropem panstwo moze zabronic handlu hurtowniom sklepom i innym firmom prywatnym a jednoczesnie stworzyc w to miejsce firmy panstwowe motywujac ze zysk z firm panstwowych pojdzie na cel publiczny a nie do prywatnych kieszeni ?
Czy panstwo ma prawo obok pobierania podatkow tworzyc przedsiebiorstwa na zasadzie monopolu panstwowego?
Czy nasza konstytucja pozwala na zmiane ustroju panstwa spowrotem na komunistyczny?
I jeszcze jedno pytanie czy jezeli tak obawiamy sie najazdu cudzoziemcow dlaczego nie wprowadzono przepisu ze ziemie moze nabyc kazdy kto od 10 lat zamieszkuje na terenie polski.Rozwiazanie dunskie.
Kto zabroni monopoliscie agencji rolnej skarbu panstwa na calkowite wyprzedanie polski cudzoziemcom.Jakie prawo im tego zabroni jesli zechca to zrobic?

Odpowiedz

Paweł Gazda Marzec 8, 2016 o 12:46

Ustawa też zakazuje faktycznie sprzedaży gruntów kupionych od anr. Nawet deweloper jak kupi grunt np pod zabudowę wielorodzinną od ANR to nie będzie go mógł sprzedaż. Ciekaw jestem co z gruntami przemysłowymi budowlanymi anr zrobi, jak nikt ich nie będzie chciało kupić

Odpowiedz

izabela Marzec 9, 2016 o 20:23

Art 6 punkt 9 podpunkt 1 dotyczy nieruchomosci zbywanej na zasadach okreslonych w art 29 ust 1 i 3b lub art 31 ust 2
Czyli nieruchomosci zbywane na innych zasadach niz w tych artykulach nie sa objete zakazem sprzedazy 10 lat. Dotyczy to oczywiscie gruntow z zasobu.
Rozmawialam o tym w ministerstwie rolnictwa. Jest tak jak ja mowie.Rzad zostawil sobie furtke zeby sprzedac ziemie osobom ktore nabywaja ja w celu dalszej odsprzedazy.
Na prztargach w agencji bedzie tlok a u prywatnych pusto.
Zreszta pan min jurgiel juz nie kryje tego ze ma zamiar zarabiac na sprzedazy ziemi cudzoziemcom.Mowi o tym wprost.cyt skonczy sie przekwalifikowywanie gruntow i zarabianie na tym teraz agencja bedzie to robic a pieniadze przeznaczy na cele publiczne.
Dlatego zastanawiam sie czy konstytucja nie zabrania powrotu do systemu komunistycznego gdzie panstwo samo zarabialo na handlu i niszczylo konkurencje.
To co wszyscy uwazaja za błędy projektu w gruncie rzeczy jest celowym dzialaniem i watpie czy na skutek perswazji zostanie zmienione.W kazdym badz razie trzeba to naglasniac bo jest taka dezinformacja na ten temat ze nawet ludzie na wysokich szczeblach nie maja pojecia o co chodzi.

Odpowiedz

izabela Marzec 8, 2016 o 01:33

Dalsze pytania.
Kto kupi w polsce ziemie wylozy jakiekolwiek pieniądze nawet najmniejsze jesli panstwo ma prawo mu ja zabrac.
Kto w polsce zalozy jakikolwiek interes jesli rzad ma prawo go upanstwowic.
Kto zabroni rzadowi nalozenia identycznych ograniczen na grunty budowlane domy prywatna wlasnosc w calosci?Za PRL takie ograniczenia dotyczyly wszystkich nieruchomosci nie tylko rolnych.
Upanstwowienie dotyczylo sklepow i wszystkich galezi produkcji.Tzw prywatna inicjatywa to byli spekulanci handlarze kulacy czarny rynek i wogole margines spoleczny.Tylko przedsiebiorstwa panstwowe gdzie pieniądze zarobione mialy isc na cel publiczny mialy racje bytu.
Doprowadzilo to do sytuacji gdzie ludzie jak w niegdys w chinach pracowali na panstwowym zarabiali grosze a pieniadze nie szly na cel publiczny tylko do kieszeni oligarchow komunistycznych.
Jezeli teraz nie powstrzymamy tego procesu upanstwowienia obrotu ziemia to kto nam zareczy ze nie rozciagnie sie on na inne galezie rowniez produkcyjne?
Wszedzie gdzie panstwo zabiera sie za robienie interesow zamiast zyc z podatkow od przedsiebiorcow zaczyna sie niszczenie tych przedsiebiorcow.To jest absolutnie normalne.
Gdybym ja miala przedsiebiorstwo np budowlane i jednoczesnie mogla zlikwidowac zakazac dzialania innym przedsiebiorstwom budowlanym to bym to zrobila.Jakosc moich produktow moglaby byc podla ale bylabym sama na rynku.
Gdybym sobie nie dawala rady sama sprzedalabym troche koncesji znajomym ale nie za wiele.
Tak to dziala kiedy panstwo reguluje gospodarke.odbiera bogatym i daje biednym czyli sobie bo uwaza sie za biedne.

Odpowiedz

Anna Marzec 12, 2016 o 08:57

Czytając różne artykuły w internecie straciłam pewność co do swoich planów – czyli bezproblemowego zakupu działki z domem od osoby prywatnej po 1 maja 2016.

Osoba prywatna, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybuduje dwa domy na działkach oznaczonych na planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod mieszkalnictwo rolnicze (oznaczone na planie zagospodarowania przestrzennego jako MR)
Działki te zostaną zakupione przez tę osobę w IV 2016 roku .
Rozpoczęcie budowy, planowane jest na połowę roku 2016.
Na początku 2017 roku zamierzam zakupić jeden dom wraz z należącą do niego 6 arową działką.
Moje pytanie brzmi:
Czy w obecnej sytuacji zarówno ja, jak i sprzedający możemy mieć pewność, że zakupię od niego tę nieruchomość na pocz. 2017 roku, nie będąc rolnikiem?

Odpowiedz

eva Marzec 14, 2016 o 13:44

Pani Izabelo, dziękuję za wnikliwą analizę ustawy i sytuacji z nią związanej. Dookoła roi się od błędnych interpretacji. Mnie samą notariusz namówił do kosztownego podziału geodezyjnego gospodarstwa pod hasłem, że gospodarstwo do 1 hektara nie będzie gospodarstwem, i nie będzie podlegało ustawie. A będzie. To wyłączenie dotyczy tylko gruntów sprzedawanych przez agencję. Prywatny obrót ziemią rolną kończy się wraz z tą ustawą.

Odpowiedz

izabela Marzec 16, 2016 o 09:59

Mimo wszystko pani ewo nie zrobila pani zle ze pani podzielila. Pozdrawiam sikora izabela
691244932

Odpowiedz

ja Marzec 31, 2016 o 23:42

Dobra, to załóżmy że dojdzie do wywłaszczeń. I rozumiem że jak „dobra zmiana” przeminie, to będziemy mieli sytuacje analogiczną z dekretem Bieruta? Czyli gigantyczne odszkodowania do wywalczenia, oczywiście z budżetu a nie z kasy PIS….

Odpowiedz

Paweł Gazda Kwiecień 4, 2016 o 09:36

oczywiście, kto zapłaci, Pan zapłaci, Pani zapłaci, społeczeczeństwo zapłaci.

Odpowiedz

Gosia Styczeń 19, 2017 o 11:00

bardzo ciekawy wpis, mam nadzieje, że wiele osób wyciągnie z niego informacje dla siebie. Bo nie wszystko jest takie oczywiste jak słyszymy i tym w telewizji

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: