Masz kredyt na działkę- czy grozi ci egzekucja- nowa ustawa o ustroju rolnym

Paweł Gazda        18 lutego 2016        Komentarze (1)

Nowa ustawa autorstwa Pis winna być  zdecydowanie przeanalizowana przez osoby tj. rolników i innych, którzy zakupili nieruchomości na kredyt i mają ustanowioną hipotekę.

Zgodnie z propozycją  rządu ( tożsamą z przepisem ustawy autorstwa poprzedniej ekipy) hipoteka nie może być większa niż wartość nieruchomości.

Jeśli zatem x za 1 milion zł kupił ziemię ( a nie daj boże jeszcze w CHF) a bank udzielił mu kredytu i ustanowił na tej nieruchomości hipotekę na 150% wartości ( kredyt, odsetki) po wejściu w życie  ustawy o  ustroju rolnym  możliwe będzie wypowiedzenie umowy kredytowej a w konsekwencji egzekucja.

Ustawodawca bowiem nie pomyślał jak to zrobić, ale wydaję się, iż Sąd zobowiązany został do wykreślenia hipotek, których wartość jest wyższa niż wartość nieruchomości,   choć nie  ma  to  raczej  nic  wspólnego z  konstytucyjną ochroną praw  majątkowych,  w tym  przypadku  ochroną zabezpieczenia  hipotecznego i  stanowi  pozbawienie  prawa  do zabezpieczenia  swego roszczenia  co  stanowi  w  świetle  konstytucji  wywłaszczenie. 

Może to zrobić na wniosek np. kredytobiorcy, który chce oddać bankowi 100 % ceny a nie chce oddawać np. odsetek karnych czy kwot wynikających ze zwiększonego kursu CHF.

Skoro hipoteka ma nie być wyższa niż wartość nieruchomość jeśli np. rzeczoznawca wyceni nieruchomość x na 1 milion zł. to Sąd będzie zobowiązany wykreślić wartość hipoteki ponad tą kwotę.

Nieruchomość x z uwagi na np. spadek cen może być warta np. 500 tyś zł. Wtedy hipotekę obniżamy zatem do tej kwoty.

W mojej ocenie mega prawdopodobny jest drastyczny spadek cen wobec wyeliminowania  przez  ustawę 99% Polaków, którzy mogli by kupić nieruchomości tak jak dotychczas.

To z kolei może spowodować, iż nieruchomość x nie będzie kosztować 1 milion czy 500 tyś zł a np. 200 tyś zł.

Zgodnie z każdą umową kredytową w razie spadku wartości zabezpieczenia bank może zażądać udzielenia dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli x natomiast nie będzie miał możliwości przedłożenia dodatkowego zabezpieczenia co wystąpi w 99% kredytów bank będzie miał możliwość wynikającą z umowy do wypowiedzenia kredytu a w konsekwencji egzekucji z tej nieruchomości.

Postawcie się teraz w pozycji prezesa banku np. spółdzielczego, który udzielił wielu rolnikom kredytów na zakup nieruchomości. Bank zobowiązany jest dbać o swoje interesy i zobligowany jest do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie swych interesów.

Wobec zmniejszenia wartości zabezpieczenia, możliwość skutecznej egzekucji diametralnie się zmniejsza, to z kolei wiąże się z niższą ściągalnością, a konsekwencji gorszymi wynikami finansowymi banku i w konsekwencji nawet upadłością.

Zważywszy, iż kredyty rolnicze udzielały banki spółdzielcze, ich finanse mogą nie wytrzymać kolejnych obciążeń. Upadek jednego banku generuje  wielomiliardowe koszty, które pokrywają inne banki, ale w konsekwencji my.

Jakie nieruchomości podlegają nowej ustawie zobacz tutaj.http://wywlaszczeniablog.pl/jakie-nieruchomosci-podlegaja-nowej-ustawie-o-ustroju-rolnym/, http://wywlaszczeniablog.pl/jakie-nieruchomosci-podlegaja-nowej-ustawie-o-ustroju-rolnym-c-d/

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Kamil Luty 19, 2016 o 07:32

Zupełnie nie rozumiem jakiegokolwiek sensu w ograniczaniu wysokości hipoteki do wartości nieruchomości, która przecież jest zmienna… przecież nawet gdy ktoś ustanowi hipotekę na 1 mln zł na nieruchomości wartej przykładowo 10 tys. złotych to przecież nic tak na prawdę z tego nie wynika. Żaden logicznie działający wierzyciel nie będzie przecież blokował przykładowo sprzedaży nieruchomości po jej wartości realnej i zaliczenia kwoty na spłatę długu. Również bank, dokonując np. odpisów od tworzenia rezerw obowiązkowych bierze pod uwagę nie nominalną wysokość hipoteki, lecz wartość nieruchomości.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Paweł Gazda z siedzibą w Poznaniu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelariagazda@vp.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: